Motocykliści lub kierowcy różnorodnego typu aut nienagannie wiedzą, że żeby zdołać weselić się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go poprawnie przygotować. Wiele osób jednakże nie wykorzystuje jednakowej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

ogumienie rowerowe duro

Chociaż rower to nie auto ani motocykl, toteż lista prac, jakie musimy zrealizować podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, zbyt luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go prawidłowo naciągnąć. Na domiar tego należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy jakkolwiek, żeby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy odszukamy poluzowane śruby – dokręcić je. Ponadto warto sprawić szczegóły oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, które wypada wykonać przed pierwszą przejażdżką. Po zimie warto również rower dokładnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – dzięki temu będzie lepiej chroniony podczas całego sezonu.